Noc Muzeów 2016

Podczas „Nocy Muzeów” w 2016 roku można było obejrzeć wystawę „Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie… Wizerunki królów i książąt polskich”, przygotowaną przez Bibliotekę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

baner plakat

Ekspozycję poprzedziły żmudne kwerendy i dyskusje toczone do ostatniej chwili, jeszcze przy gablotach...

przygotowania przygotowania przygotowania przygotowania

Otwarciu wystawy towarzyszyły dwa wykłady. O godzinie 19.00 profesor Tomasz Jurek z Instytutu Historii PAN opowiedział o chrzcie Polski, a o godzinie 21.00 prezes PTPN, profesor Andrzej Gulczyński z UAM wygłosił wprowadzenie do ikonograficznych wyobrażeń władców pt. „Świecidełka czy insygnia? O tym, co naprawdę ważne w królewskim wizerunku”.

wyklad wyklad wyklad

Naszym Gościom pokazaliśmy cenne druki od XV do XIX w. oraz rękopisy, ikonografię i ekslibrisy – zawierające najpiękniejsze ilustracje drzeworytowe i miedziorytowe z portretami władców Polski, zamieszczane w dawnej literaturze kronikarskiej i historycznej (m.in. Macieja Miechowity, Marcina Bielskiego, Macieja Stryjkowskiego, Marcina Kromera oraz Aleksandra Gwagnina). Ponadto zaprezentaowaliśmy pierwsze pełne drukowane wydanie Annales Jana Długosza oraz XVI–wieczny rękopis ksiąg 1–6 tegoż dzieła, a także oryginalne dokumenty z pieczęciami królewskimi oraz publikacje autorstwa władców, w tym uniwersały i manifesty.

krol popiel wanda  grunwald_bielski dlugosz

bona zygmunt_stary zygmunt_august wladyslaw_wygnaniec wizerunki_krolow

eksponaty eksponaty eksponaty esponaty

Co godzinę Zwiedzających oprowadzali po wystawie pracownicy Biblioteki PTPN, którzy w ten wyjątkowy wieczór weszli rolę prelegentów.

zwiedzanie zwiedzanie zwiedzanie zwiedzanie

zwiedzanie zwiedzanie zwiedzanie zwiedzanie

zwiedzanie zwiedzanie zwiedzanie zwiedzanie

O zmierzchu na dziedzińcu PTPN obejrzeliśmy spektakl „Lysis”, przygotowany przez Teatr „U Przyjaciół”. Przedstawienie zamieniło nasz podwórzec w marzenie senne, oparte na motywach twórczości Braci Grimm. Baśnie – wyraz nieświadomości zbiorowej, zapis snu ludzkości – to nośniki wyrażające doświadczenia stuleci i epok. Powracające w nich motywy tworzą uniwersalną tkankę psychiki ludzkości, która kryje niezbadane wciąż obszary jaźni – ukryte w mrokach lasów, w komnatach zamków, za ciernistymi murami.

spektakl sektakl spektakl spektakl

spektakl spektakl spektakl spektakl spektakl spektakl

spektakl spektakl spektakl spektakl spektakl spektakl

spektakl spektakl spektakl spektakl