Biblioteka na 5+

Parafrazując popularne hasło programu ministerialnego wypadałoby określić naszą Książnicę jako „Bibliotekę na 5+”. Oprócz standardowego zakresu działań bibliotecznych zapewniamy bowiem szereg udogodnień i atrakcji, które przesądzają  o wyjątkowości naszej placówki wśród nie tylko poznańskich bibliotek.

• Dziedziniec gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w tym i Biblioteki, przy ul. Mielżyńskiego to jeden z bardziej malowniczych i nastrojowych zakątków dawnego Poznania. Wśród drzew, alejek i  żywopłotów podziwiać można zabytkowe elewacje, pomnik Adama Mickiewicza, stare tablice pamiątkowe oraz tzw. spolia.

• Osoby pragnące odpocząć od lektury przy kawie, słodkim cieście a i lampce wina zapraszamy do „Kawiarni u Przyjaciół”, która mieści się obok Biblioteki (w sezonie wiosenno-jesiennym stoliki ustawione są także na dziedzińcu gmachu PTPN).

Strona domowa Kawiarni u Przyjaciół

• Nie wychodząc poza budynek Towarzystwa i Biblioteki można obejrzeć spektakle organizowane przez „Teatr u Przyjaciół”. Placówka ta, przyciągająca ludzi o bardzo różnych zawodach i temperamentach, słynie z awangardowych spektakli, wśród nich m.in. „Wiosny Schulza”, „Jesieni Witkacego” czy też „Koncertu maszyn”.

Strona domowa Teatru u Przyjaciół

• Tuż przy wejściu do Biblioteki znajduje się Księgarnia PWN. W przestronnym, zabytkowym wnętrzu prezentuje ona bogatą ofertę wydawniczą w języku polskim oraz językach obcych, głównie z zakresu nauk humanistycznych.
  • Na koniec warto nadmienić, iż gustowne, zabytkowe wnętrza Biblioteki PTPN oraz  sąsiadujących z nią pomieszczeń Towarzystwa zdobią liczne dzieła sztuki z XVI-XX w., pochodzące z dawnych zasobów Towarzystwa (o historii zbiorów artystycznych PTPN zob. w linku „Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk”). W toku modernizacji wnętrz bibliotecznych będą one sukcesywnie wzbogacane o kolejne obiekty, przesądzając o quasi-muzealnym charakterze pomieszczeń Biblioteki.